درباره سامانه

1
همه ما در محیط پیرامون محل زندگی خود و در موضوعات و عرصه های مختلف میبینیم مردم درگیر مسائل قابل حلی هستند که حل انها دغدغه شخص شما یا موسسه شما و یا مجموعه‌ای از نیروهای مردمی شده است.
2
شما می توانید مسئله‌ای را که ثبت کردید با دیگران به اشتراک بگذارید، امضا جمع کنید تا به حد نصاب برسد.
3
اگر خودتان یا مؤسسه و مجموعه مردمی شما پیگیر حل این مسئله بود که همه ما مردم به کمک شما می‌آییم و اگر کسی پیگیر حل مسئله نیست به‌دنبال مجموعه مردمی می‌گردیم که پای کار حل آن بایستد.
بیشتر بدانید ...

پلتفرم پیش رو سامانه‌ای است که ایرانیان در هر نقطه‌ای از این سرزمین پهناور می‌توانند مسائل و مطالبات خود را به‌صورت آنلاین و به‌راحتی در آن وارد و سپس در جهت جمع‌آوری امضا برای رسیدن به یک حد نصاب معقول اقدام کنند. این حد نصاب بسته به‌محدوده جغرافیایی مسئله مورد نظر، می‌تواند از 500 تا 50 هزار امضا تعریف شود. بعد از رسیدن امضاها به حدنصابی که گفته شد مسئله و مسئله مورد بررسی قرار می‌گیرد. فرض می‌کنیم تعداد امضاهای این مسئله به حد نصاب رسیده است. مسئله شما در یک برنامه تلویزیونی مطرح می‌شود. یک خبرنگار که قبلاً در سامانه ثبت نام و حوزه تخصصی خود را مشخص کرده یا یکی از خبرنگارانی که توسط نهضت اجتماعی جوانان در یک استان انتخاب شده مسئول پیگیری این مسئله تا مرحله حل آن می‌شود.
در همین هنگام که مسئله مورد نظر شما به اصطلاح داغ شده است هسته‌های نخبگانی که در همه استان‌ها تشکیل شده و متشکل از اساتید دانشگاه‌ها، کارآفرینان یا مجموعه‌های مختلف مردم نهاد هستند وارد عمل شده و برای مسئله مورد نظر، راهکارهای علمی و معقول پیشنهاد می‌دهند.
بعد از ارائه راهکار توسط هسته‌های نخبگانی، هسته‌های مردمی برای عملیاتی کردن مسئله و حل مسئله وارد عمل می‌شوند.

چگونگی ایجاد یک مسئله:
– از صفحه اول وارد قسمت درگاه ثبت مطالبات ملی و محلی بشوید.
– عنوان مسئله را انتخاب کنید. یک عنوان کوتاه با حداکثر 60 کاراکتر را وارد کنید. دقت کنید که عنوان مسئله باید روشن و مشخص باشد و هدف اصلی مسئله را برساند. پر کردن این فیلد اجباری است.
مثال: در موضوع سرریز شدن بخشی از فاضلاب شهری اهواز به داخل رود کارون عنوان مسئله را اینگونه وارد کنید: «ساماندهی وضعیت فاضلاب شهری اهواز.»
– در مرحله بعد موضوع مسئله را اعم از اینکه در چه حوزه‌ای است مشخص کنید. حوزه مسئله شما می‌تواند آموزش، اشتغال، زیرساخت یا حوزه‌های دیگر باشد. پر کردن این فیلد اجباری است.
– با انتخاب موضوع مسئله، تگ‌های زیرموضوع مسئله فعال می‌شوند تا حوزه مورد بررسی مسئله مشخص‌تر شود. پرکردن این فیلد اجباری است.
– در مرحله بعد اگر مسئله شما در سطح ملی قرار بگیرد، یعنی موضوع و دغدغه خیلی از مردم ایران باشد با فعال کردن تیک آن، این موضوع را مشخص می‌کنید؛ در غیر اینصورت به مرحله بعد بروید.
– نام استان و شهر خود را انتخاب کنید و در صورت لزوم موقعیت شهر مورد نظر را روی نقشه بیابید. پر کردن این فیلد اجباری است.
– شرح مختصری از مسئله مورد نظر را درج کنید. شرح مختصر شامل چکیده مسئله مورد نظر است. در این قسمت حداکثر می‌توانید از 200 کاراکتر استفاده کنید. پرکردن این فیلد اجباری است.
مثال: در موضوعی که در بالا ذکر شد شرح مختصر را اینگونه وارد کنید: «به علت نبود زیرساخت‌های مناسب در حوزه فاضلاب شهری بخش عمده‌ای از فاضلاب این شهر به داخل رود کارون ریخته و بخشی دیگر نیز در محلات و معابر این شهر سرریز می‌شود.»
– در شرح کامل مسئله همانطور که از نام آن پیداست، می‌توانید شرحی کامل از مسئله مورد نظر خود شامل پیشینه مسئله مورد نظر، کارشکنی‌های دستگاه‌های مختلف در حل مسئله، مشکلات جانبی و پیامدهای آن و حتی راهکار حل مسئله را درج نمایید. در این قسمت نیز حداکثر می‌توانید از 500 کاراکتر استفاده کنید. پرکردن این فیلد نیز اجباری است.
مثال: در موضوعی که در بالا ذکر شد شرح کامل را اینگونه وارد کنید: «حل معضل سیستم فاضلاب شهری اهواز با اداره آب و فاضلاب کلانشهر اهواز است و حل مشکل آب‌های سطحی این شهر برعهده شهرداری این شهر است. در فصل بارندگی معضل فاضلاب اهواز سرزیر در محلات و خیابان‌ها است و در فصل تابستان همان آلودگی‌های فاضلابی که سیستم دفع مناسبی ندارد خطر بروز بیماری‌ها را در میان شهروندان تشدید می‌کند. این در حالی است که هیچ برنامه‌ای برای ساماندهی جدی و بلندمدت وضعیت فاضلاب شهری اهواز وجود ندارد و دستگاه‌های مربوطه، برای کنترل سرریز فاضلاب‌های شهری هرچه دارند مسکن و موقت است. رودخانه کارون، در حال حاضر فاقد توان خودپالایی است. هم‌اکنون از ۱۳ محل در سطح شهر اهواز، فاضلاب به رودخانه کارون تخلیه می‌شود. فاضلاب غرب اهواز به تصفیه‌خانه چنیبه هدایت و تصفیه و بخشی از فاضلاب تصفیه‌شده در رودخانه کارون تخلیه می‌شود. فاضلاب شرق اهواز نیز با عبور از مجاورت کارخانه فولاد به نهر مالح هدایت می‌شود. همچنین فاضلاب برخی از مناطق اهواز نظیر لشکرآباد، کوی مشعلی، آخر آسفالت و گلستان بدون تصفیه شدن در رودخانه کارون تخلیه می‌شوند. در خارج از محدوده شهر اهواز، فاضلاب تمام روستاهای حاشیه کارون به رودخانه کارون تخلیه می‌شود.»
– انتخاب عکس مرحله بعدی ثبت مسئله است. عکس باید مربوط به مسئله مورد نظر باشد. انتخاب عکس نیز اجباری است.
– اگر می خواهید یک فایل غیر از عکس اعم از فیلم، پی‌دی‌اف یا … را ارسال کنید از گزینه انتخاب فایل استفاده کنید.
– درج مشخصات خود نیز مرحله نهایی ثبت مسئله می‌باشد که اختیاری است و در صورت لزوم می‌توانید پر کنید که البته درج اطلاعات می‌تواند آغازگر یک ارتباط دوسویه بین شما و نهضت اجتماعی جوانان در جهت رسیدن به نقطه هدف یعنی حل مسئله باشد.