تماس باما

نخستین نشست عهدواره نهضت اجتماعی جوانان با حضور فعالین و الگوهای موفق اجتماعی سراسر کشور در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

در این نشست برای اولین بار حدود 308 مدل و الگوی موفق در دوقالب مدل‌های موفق در نسبت با حاکمیت و در نسبت با مردم شناسایی و برخی از این الگوهای موفق به ارائه‌ی تجربیات خود پرداختند. ارائه مدل هسته های پیشرفت و عدالت به صورت منطقه‌ای با ارائه مبانی پیشرفت جامع منطقه‌ای از دیگر نکات قابل توجه این عهدواره بود.

در این نشست علاوه بر حضور فعالان اجتماعی بسیاری از اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان و فعلان فرهنگی نیز حضورداشتند، حجت الاسلام پناهیان، حجت الاسلام مروی تولیت آستان قدس رضوی و سردار سرلشگر جعفری مسئول قرارگاه فرهنگی ـ اجتماعی بقیت‌الله سخنرانی کردند که در ادامه آمده است:

عظمت نقش اجتماعی جوانان غیر قابل انکار است/ جوانان حزب اللهی به سراغ راه اندازی کسب و کارهای سالم بروند

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان در نخستین عهدواره ملی نهضت اجتماعی جوانان گفت: عظمت نقش جوانان با عظمت انقلاب به هم گره خورده است و راه رسیدن به اهداف انقلاب اسلامی، فعال شدن جوانان در همه عرصه ها است.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان که در نخستین عهدواره نهضت اجتماعی جوانان کشور و در جوار حرم علی بن موسی الرضا(ع) سخن می گفت، با اشاره به این که برای برداشتن گام دوم انقلاب اسلامی باید به حوزه مسائل اجتماعی توجه ویژه ای داشته باشیم، اظهار داشت: کلید واژه ای که رهبر انقلاب اسلامی روی آن تاکید بسیار دارند، احیا عظمت انقلاب است.
استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: عظمتی که در خود انقلاب نهفته است باید شناخته شود و عظمت کارکردها و چشم انداز انقلاب نیز باید مورد مطالبه قرار گیرد و راه رسیدن به این اهداف، در نظر گرفتن عظمت نقش محوری جوانان است، نکته ای که رهبر معظم انقلاب نیز دست روی آن گذاشته اند و آینده انقلاب اسلامی را در احیا این عظمت می دانند.

این نظریه پرداز حوزه انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه هم اکنون در زمان حساسی قرار داریم، افزود: در این برهه حساس باید به مشکلات و موانع پیش روی انقلاب اسلامی به طور ریشه ای رسیدگی کنیم نه اینکه موقتا مشکلات را بهبود بخشیم.
وی از تفاوت ماهوی نظام جمهوری اسلامی با نظام های دیگر سخن گفت و اظهار کرد: مهم ترین تفاوت جمهوری اسلامی با بقیه نظام های دنیا این است که مردم ما، مردم خوبی هستند و این خوب بودن در تمامی عرصه ها مشخص است. از بین این مردم، طبقه ای ممتاز مورد خطاب رهبری قرار دارند که که جز طبقه جوان نیست و این طبقه کلید حال و آینده جمهوری اسلامی را در دست دارد.

حجت الاسلام و المسلمین پناهیان به مضرات بزرگ بودن دولت اشاره کرد و گفت: دولت باید به نفع مردم کوچک شود و این کوچک شدن دولت باید توسط مردم صورت گیرد. مثلا مردم می توانند با تغییر در شیوه خرید کردن خود، دولت را هدایت کرده و کوچک کنند
وی افزود: د
ولت مثل مجموعه ای فربه می ماند که مردم و حتی خود مدیران دولتی غنیمت بردن از آن را جایز می شمارند این در حالی است که دولت و منابع آن متعلق به خود مردم است و باید در حد ضرورت و با رعایت بهره وری از منابع دولتی استفاده شود. کارمندی باید مذموم جلوه داده شود و کسی که بی عرضه است به سراغ کارمندی و پشت میز نشینی برود و حتی هیات علمی دانشگاه شدن نیز نباید موفقیت به شمار آید زیرا آدم با عرضه اگر در دانشگاه هم درس دهد، هیات علمی نمی شود و زندگی اش را از جای دیگر می گذراند.

استاد حوزه علمیه قم گفت: باید برای فعال شدن نیروهای مردمی در کسب و کارهای سالم فرهنگ سازی صورت گیرد. از سوی دیگر بچه حزب اللهی نباید از ایمانش پول در بیاورد بلکه باید کسب و کار سالم و مفید داشته باشد.
حجت الاسلام و المسلمین پناهیان به ضرورت نظارت هوشمندانه بر مدیران اشاره کرد و خاطرنشان کرد: باید بالای سر مدیران بایستیم تا تکان اشتباهی نخورند و این مدل نظارت راه گشا است.

این نظریه پرداز حوزه انقلاب اسلامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب رهنمودهای دقیقی می دهند اما این رهنمودها در چرخ های دیوان سالاری گیر می کند و جلو نمی رود. کارشناسان نفوذی یا تنبل این رهنمودها را به شکست می کشند و باید ما خودمان برای تحقق فرمایشات رهبری وارد علم شویم. ما در حال جنگ اقتصادی هستیم و در این جنگ باید هوشمندانه عمل کنیم.
با اشاره زحمات گروهی از برندگان مدال های جهانی المپیادها برای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: گروهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی 15 سال قبل برای رفع نیاز کشور به دستگاه های خودپرداز دست به تولید داخلی این دستگاه ها زدند تا هم از لحاظت نرم افزاری و هم سخت افزاری نیاز کشور به این دستگاه ها از داخل مرتفع شود.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: با پیگیری های متعدد رییس جمهور وقت دستور داد و مجلس هم مساعدت کرد اما بدنه کارشناسی و اداری به دلایل واهی جلو رفع نیاز کشور به دستگاه های خودپرداز را گرفت. من در سازمان بازرسی کل کشور با عتاب داخل شدم و دیدم به یک بهانه این کارخانه را بعد از بستن قرارداد توسط یکی از بانک ها که عرق ملی داشت، تعطیل کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: با پدیده ای به نام کار نکردن مواجه هستیم و رهنمودهای رهبری در دولت گیر می کند و جلو نمی رود. در این شرایط باید خودمان رهنمودهای رهبری را عملی کنیم و منتظر بدنه فشل و تنبل دولتی نمانیم.

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت کاستن از درگیری های سیاسی خبر داد و گفت: در مجلس چه خبر است که شخصی حاضر است تمام حیثیت خود را در یک دعوای سیاسی وسط بگذارد؟ گفتگوهای سیاسی که به درگیری منجر می شود برای کشور مفید نیست و در اوج این درگیری ها باید به مشی رهبری نگاه کرد که از این بحث ها دوری می جویند.

حجت الاسلام پناهیان تصریح کرد: باید به سراغ اصلاح اخلاق به ویژه در میان مومنان دست بزنیم و زمینه فردی آسیب های اجتماعی را به طور جدی کاهش دهیم. از سوی دیگر با مفت خوری و بیت المال خواری نیز باید مقابله کرد تا روحیه جهادی گسترده شود.

وی گفت: تحقق کامل مردم سالاری دینی از دیگر لوازم تحقق اهداف اجتماعی انقلاب اسلامی است. تحقق اقتصاد مقاومتی با توجه کامل به ظرفیت های بومی و تحقق الگوی اسلامی پیشرفت گام دیگری در این مسیر است و در ادامه باید به تداوم تحقق موفقیت های مقاومت در عرصه های اجتماعی جهانی دست پیدا کنیم.

نهضت خدمت رسانی به محرومان در آستان قدس ادامه می یابد/ جوانان موتور محرک نهضت اجتماعی هستند

تولیت آستان قدس رضوی در نخستین عهدواره ملی نهضت اجتماعی جوانان گفت: ائمه اهل بیت(ع) در حوزه اجتماعی و خدمت رسانی فعال بودند و روحانیت نیز به سیره ایشان تاسی کرده اند و در این زمان نیز ما باید خدمت رسانی را ادامه دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین مروی که در نخستین عهدواره ملی نهضت اجتماعی جوانان سخن می گفت، با اشاره به خدمات اجتماعی امام علی (ع) اظهار داشت: امام علی (ع) همان قدر که در حوزه دینی و سیاسی فعال است، در حوزه اجتماعی و خدمت رسانی به مردم فعال است و حتی خود دست به کندن چاه و وقف آن می شود.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: شما فعالان در نهضت اجتماعی جوانان در خانه خود ننشسته اید که اگر کسی به شما مراجعه کرد، کاری انجام دهید بلکه در کشور به راه افتاده اید و از مال و امکانات و دانش خود برای حل مشکلات مردم مایه گذاشته اید و این کار مورد توجه خداوند تبارک و تعالی است.

وی گفت: خداوند تبارک و تعالی در قرآن به ایلاف قریش اشاره می کند و از مشکلات آنها و شیوه زندگی آنها مثال می زند و سپس به آنها می فرماید خدا را عبادت کنید زیرا شما را از گرسنگی، نیاز به دیگران و فقر نجات داد و به شما عزت و امنیت عطا کرد. اگر امنیت نبود قریش نمی توانستند سفر کنند و ییلاق و قشلاق داشته باشند و خداوند به همین سبب آنها را امر به پرستش خدا می کند.

حجت الاسلام و المسلمین مروی تصریح کرد: باید به مردم کار یاد داد و حرفه و فن به آنها آموخت. در این صورت مردم با یک تامین سرمایه کوچک قادر به فعالیت مفید اقتصادی خواهند بود. در عین حال نباید کار سیاسی انجام دهیم البته این به منزله جهت گیری انقلابی داشتن نیست و باید از جوانان به عنوان موتور محرک این نهضت استفاده کرد.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: پیامبر اسلام می فرمایند بهترین کسی است که نفع وی برای مردم بیشتر باشد و سیره علما نیز از گذشته تاکنون چنین بوده است. به همین دلیل باید نهضت اجتماعی را تقویت کنیم.

حجت الاسلام مروی در ادامه گزارشی از فعالیت های آستان قدس برای خدمت رسانی به محرومان در ماه رمضان امسال ارائه کرد و گفت: شتابی که در آستان قدس رضوی برای خدمت به محرومان در دوره آقای رییسی ایجاد شده است، کند نمی شود و ادامه پیدا می کند زیرا خدمت به محرومان وظیفه ما در آستان قدس رضوی است.

برای حل مسائل اجتماعی حزب اللهی‌ها باید اختلاف ها را کنار بگذارند/ باید روی دفاع از حقوق مردم که در بعضی از سیستم ها پایمال شده است، متمرکز شد

سردار عزیز جعفری مسئول قرارگاه فرهنگی ـ اجتماعی بقیه‌الله با اشاره به برگزاری نخستین عهدواره که با عنوان نهضت اجتماعی جوانان نامگذاری شده است، اظهار داشت:‌ شما باید قدر خود را بدانید و برای دانستن قدر خود، باید به رسالت و تکلیفی که بر دوش شما گذاشته شده است و رهبر معظم انقلاب در یک سال و نیم گذشته آن را بیان کرده‌اند، آگاهی پیدا کنید.
وی افزود: آنچه به دوش شما گذاشته شده است، بسیار سخت تر از آن چیزی است که بر دوش جوانان در دفاع مقدس گذاشته شده بود. در زمان دفاع مقدس که حقیر هم در سن و سال جوانی توفیق حضور در جمع رزمندگان را پیدا کردم، نقش آفرینی مردم و جلب مشارکت آن‌ها در دفاع مقدس مشخص بود. سؤالات و ابهامی بود اما ساده‌تر از زمان امروز بود.

فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تصریح کرد: لبیک گفتن به فرمایشات رهبری توفیق خوبی است که نصیب شما شده است. ابتدا باید پیچیدگی‌های جنگ نرم را در نظر بگیرید تا مسیر حرکت برای شما مشخص شود.
مسوول قرارگاه بقیه الله افزود: با توجه به پیچیدگی هایی که در جنگ نرم وجود دارد اول باید منتظر سنگ اندازی‌های خودی‌ها در داخل در مسیر حرکت در این راه باشید و اگر این سنگ‌اندازی‌ها نباشد، کار جهادی نیست.

وی تصریح کرد:‌ به فرمایش مقام معظم رهبری کار جهادی، باید خالص برای خدا باشد، با تلاش و سخت کوشی همراه باشد و مخالف هم داشته باشد، چنین کاری می تواند کاری جهادی و برای رضای خدا باشد، از این رو باید آماده سنگ خوردن و انگ خوردن و تهمت خوردن در این راه باشیم. در دفاع مقدس وقتی جوانی به خط می‌رفت، منتظر تیر خوردن از جانب بعثی‌ها بود اما شما باید اینجا آماده باشید که از سمت خودی‌ها به شما شلیک شود زیرا می‌خواهید جهاد کنید.

سردار جعفری تصریح کرد: کاری که دشمن نداشته باشد، جهادی نیست. در مسیر فعالیت جهانی برای شما ممکن است پرونده تشکیل دهند و دادگاهی کنند، در دفاع مقدس تیرو ترکش بود و اینجا پرونده‌سازی است و حتی ممکن است زندان هم در کار باشد و باید برای آن خود را آماده کنید.

سردار جعفری خاطرنشان کرد: کار را تا آخر انجام دهید تا به موفقیت دست پیدا کنید. کارهایی که به شکل تک تک و نقطه‌ای انجام می‌شود، باید جمع شود. این‌ها مثل عملیات‌ محدود ۱ سال اول جنگ است. زمانی که توان همه استان ها و شهرستان ها روی این حرکت متمرکز شود، به موفقیت می‌رسیم.

وی تأکید کرد:‌ باید روی دفاع از حقوق مردم که در بعضی از سیستم ها پایمال شده است، متمرکز شود. توان حزب الله باید روی این هدف متمرکز شود و اختلاف‌ها کنار گذاشته شود. برای حل مسائل اجتماعی حزب اللهی‌ها باید اختلاف ها را کنار بگذارند تا بتوانند در این نهضت اجتماعی، مردم را هدایت کنند و روی مردم تأثیر بگذارند. رسیدن به این مرحله زمانی محقق می‌شود که حزب اللهی‌ها خدمت موثر به مردم را سرلوحه کار خود قرار دهند.

سردار جعفری خاطرنشان کرد:‌ اگر اتحاد بین حزب اللهی‌ها ایجاد شود، یک کار جهادی انجام شده است. جهاد در جنگ نرم خیلی سخت‌تر از جهاد در جنگ سخت است و به تعبیری همان جهاد اصغر است.
مسوول قرارگاه بقیه الله تصریح کرد:‌ عظمت چهل ساله انقلاب بسیار زیاد است و نمی‌توانیم این عظمت را بیان کنیم. عظمت ۴۰ ساله انقلاب اسلامی در دفاع در برابر تهاجمات و اقدام‌های مستقیم دشمنان بیرونی است.

وی افزود:‌ تمرکز روی اصل استکبار ستیزی،‌ ظلم ستیزی و مقابله با ظلم بیرونی مانند ظلم دولت‌هایی چون آمریکا و اسراییل و اعراب خائن به اسلام و انقلاب نشاندهنده عظمت انقلاب است. ناامنی‌هایی که در سال ۹۶ و ۹۷ با هدف به هم ریختن نظام برنامه‌ریزی شد، کار همین ظالمان بیرونی با همراهی عوامل داخلی‌شان بود که با لطف خدا موفق نشدند.

سردار جعفری خاطرنشان کرد:‌ انقلاب اسلامی اما فقط ظلم ستیزی و مرگ بر آمریکا نیست، این‌ها بخشی از انقلاب است که فقط همین کارها را کردیم و به قدرتی در خور تبدیل شدیم. امروز به قدرت و عظمتی رسیدیم که پهپاد آن‌ها را می‌زنیم یا کشتی‌شان را نگه می‌داریم، کاری از دستشان بر نمی‌آید.

فرمانده سابق سپاه تصریح کرد: مراحل سوم و چهارم و پنجم انقلاب باقی‌مانده است. در ۴۰ سال اول انقلاب، تثبیت انقلاب هدف بود و حالا باید به دنبال جهانی شدن انقلاب و اسلامی شدن بقیه جوامع باشیم. دستگاه‌های نظام باید ابتدا اسلامی شوند و در این صورت است که جامعه اسلامی می‌شود.

وی به نقش محوری جوانان اشاره کرد و گفت:‌ محوریت در برخورد با تهدیدات با جوان‌ها است. در جنگ که از سن و سال رزمندگان و فرماندهان مشخص بود. در عرصه امنیت هم نقش آُفرینی مردم در سال ۷۸ با فتنه سال ۸۸.