احداث آب شیرین‌کن جهت تامین آب شرب هرمزگان از دریا

تامین آب شرب این منطقه باید اولیت اول وزارت نیرو قرار گیرد.

موقعیت مسئله : هرمزگان / بندر عباس
تـعداد بازدید از این پویش
479 نفر
مـدت زمان باقی مـانده
تمام شد
تـعداد حامیان
1 نفر
درصد مشارکت
0.0667 %
تـعداد مطلوب
1,500
توضیحات
نخبگان
خبرنگار
حل مسئله
نظرات مردم
شرکت کنندگان
لـینک کـوتاه :
اشتراک این پـویش با سایـرین:
توضیحات تکمیلی

کاهش قابل توجه میزان بارندگی‌ها در سال آبی جاری به ویژه در مناطق جنوبی کشور و تشدید خشکسالی‌های اخیر در تابستان کنونی که همراه با افزایش بی سابقه دما رخ داد، سبب شد تا منابع آب بسیاری از سد‌های کشور کاهش و در معرض خشک شدن قرار بگیرند.شهر بندرعباس به عنوان بزرگ‌ترین شهر بندری کشور نیز به شدت در بحث تأمین آب شرب دچار مشکل است.اکنون حجم مفید سد استقلال میناب تنها ۷ میلیون متر مکعب است.
هم اکنون نیاز آبی شهر‌های بندرعباس و بندر خمیر دو هزار و صد لیتر بر ثانیه است که ناچاریم این حجم از آب شرب را از طریق چهل و چهار حلقه چاه اضطراری در مجاورت سد‌های شمیل و نیان تأمین کنیم.در شرایط کنونی از میان سه منبع اصلی تأمین آب شرب شهر بندرعباس یعنی سد نیان، شمیل و میناب، سد نیان به صورت کامل خشک شده است، سد میناب که ظرفیت ذخیره ۲۷۰ میلیون مترمکعب آب را دارد تنها با ۲ درصد از ظرفیت در حال بهره برداری است و سد شمیل نیز با ۴ میلیون متر مکعب آب تا بیست روز دیگر منابع آبی اش به پایان خواهد رسید.55 درصد آب آشامیدنی 700 هزار نفر از جمعیت شهرستان های بندرعباس و بندرخمیر ، از سد استقلال میناب و 45 درصد از چاه های پائین دست سد میناب و سد های شمیل و نیان تأمین می شود .
نزدیک به دو دهه خشکسالی و کم آبی درهرمزگان موجب خشک شدن 365حلقه چاه آب آشامیدنی، 18 دهنه چشمه و قنات، 100 حلقه چاه و کاهش آب 135 حلقه چاه بین 30 تا 70 درصد شده است.
بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های باران ‌سنجی شرکت مدیریت منابع آب ایران، در میان کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور، استان هرمزگان با 4 میلی‌متر بارندگی در رتبه دوم قرار دارد.
از 74 دشت موجود در هرمزگان تمامی آنها دارای بیلان منفی هستند و 38 دشت ممنوعه و مابقی دشت ها نیز شور است .
تامین آب شرب این منطقه باید اولیت اول وزارت نیرو قرار گیرد. بخش اعظم آب شرب استان هرمزگان را می توان با شیرین‌سازی آب دریا از طریق احداث آب شیرین‌کن تامین کرد.

دیدگاه نخبگان
خبرنگار
دیدگاه هسته حل مسئله
دیدگاه مردمی

مشارکت کنندگان
avatar
0912 **** 322
توان بالقوه